Скільки коштів пішло на облаштування укриттів Заболоттівської громади

З початку повномасштабного вторгнення Росії до кінця 2022 року на Волині провели понад пів тисячі державних закупівель для підготовки укриттів і бомбосховищ. Загалом на це спрямували понад 68 мільйонів гривень.
Найбільше коштів на ремонти укриттів витратили освітяни Ковеля, Нововолинська, Луцька та Підгайцівська сільська рада. Частенько договори укладали із компаніями, які пов’язані з місцевими політиками, депутатами.
Через війну та спрощення закупівельних процедур чиновники практично відмовилися від конкурентних тендерів, на яких можна зекономити бюджетні кошти, натомість обирали постачальників та підрядників на свій розсуд. І це попри те, що 96% усіх закупівель з обладнання укриттів розпочалися лише в липні-грудні, тобто з п’ятого місяця війни.
Як готували укриття на Волині досліджував «Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Де і скільки коштів витратили на облаштування укриттів
Повномасштабне вторгнення Росії змусило країну відстоювати не лише зовнішні кордони, але і готувати внутрішні тили. Вже з перших днів війни стало зрозуміло, що потрібні укриття для захисту від повітряних атак, а згодом – і для початку нового навчального року. Тож в укриття здебільшого перетворювали підвали та інші приміщення, які відповідали вимогам. Як мовиться, почали готувати сани ще влітку. Поодинокі закупівлі щодо облаштування укриттів з’явилися у системі «Prozorro» ще в березні, але більш масштабна робота почалася лише з липня.
З 24 лютого до 31 грудня 2022 року на Волині провели 564 закупівлі, які пов’язані із ремонтом та облаштуванням укриттів. Сюди увійшли власне будівельні та ремонтні роботи, а також придбання необхідних товарів для них, наприклад, туди, де їх облаштовували власними силами: фарби, розетки, лампи, обігрівачі, медикаменти для аптечок, дашки над дверима, будматеріали, біотуалети, замки, меблі та інше. Дуже часто замовляли заміну дверей – на це бюджетні заклади спрямували щонайменше 750 тисяч гривень. Щонайменше 135 тисяч пішло лише на лавки, ціни на які коливалися від 140 гривень до 2500 гривень за штуку.
Загальна ж сума укладених договорів становить 68,5 мільйона гривень, хоча очікувана вартість цих закупівель була значно вищою – 88,6 мільйона гривень. Процедури майже на 20 мільйонів гривень не відбулися через відсутність учасників або були відмінені з різних причин.
Реальна масштабна підготовка укриттів на Волині почалася лише з п’ятого місяця повномасштабного вторгнення Росії. З лютого по червень на Волині провели лише 17 закупівель на 2,7 мільйона гривень. Пік підготовки припав на липень-вересень, коли навчальні заклади почали готуватися до нового навчального року. В другій половині 2022 року провели 547 закупівель на 65,8 мільйона гривень.
92% закупівель проведено за неконкурентними процедурами, тобто без проведення торгів, на яких організатор може вибрати найбільш вигідну цінову пропозицію. Лише 46 закупівель (8%) провели за конкурентною процедурою, участь в яких брали від одного до п’яти учасників.
Така кількість неконкурентних процедур певною мірою зумовлена законодавчими змінами – з перших днів війни уряд прийняв постанову, яка дозволяє укладати прямі договори на ремонти укриттів без проведення торгів. Тож замовники скористалися цим і здебільшого договори укладали з місцевими підрядниками, яких обирали на свій розсуд, або з якими вже працювали раніше. Водночас це практично вбило конкуренцію, що є головною метою публічних закупівель.
Восени уряд прийняв нову постанову, за якою замовники вже мали проводити спрощені закупівлі. Втім, навіть після цих змін, кількість неконкурентних процедур значно перевищує кількість проведених відкритих торгів, чи спрощених конкурентних закупівель.
Левова частина коштів, яку на Волині виділили на укриття та бомбосховища, стосувалася закладів у найбільших містах регіону. Цікаво також, що на території 19 територіальних громад, серед яких і цілий ряд сусідніх з Білоруссю, судячи з Prozorro, впродовж 2022 року взагалі не виділяли коштів на укриття. Ймовірно, це пов’язано з тим, що в прикордонних з північним агресором громадах цей навчальний рік проходить онлайн.
Найбільше договорів на облаштування укриттів і бомбосховищ на Волині уклали з ковельським підприємством «Ідея» депутата Волинської обласної ради, ексголови місцевої райдержадміністрації Віктора Козака, яке отримало підряди в управлінні освіти Ковельської міської ради та Люблинецькому ліцеї. Загалом на понад 7 мільйонів гривень.
Майже на 4,7 мільйона гривень бюджетні заклади уклали договорів із Центром соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія-І». Фірма отримала підряди в Головному управлінні Нацполіції, Любешівському технічному фаховому коледжі та територіальному медичному об'єднанні Міністерства внутрішніх справ.
Ще понад 4,4 мільйона гривень законтрактували з приватним підприємством «Ефект». Компанія, яка вже встигла засвітитись у скандалах, отримала підряди лише від Підгайцівської сільської ради.
Четверту позицію у рейтингу підрядників для облаштування укриттів і бомбосховищ посіло ТОВ «СМ «Рембуд» з сумою 2,9 мільйона гривень. Два підряди воно отримало у володимирських школах №2 і №5.
І п'яту позицію посіла підприємиця Світлана Пінчук. З нею бюджетні заклади уклали договорів на 2,5 мільйона гривень. Це підряди від Волинського обласного ліцею з поглибленою військово-фізичною підготовкою та Заболоттівської спецшколи.
Як видно на карті, сума укладених договорів щодо облаштування бомбосховищ у Заболоттівській громаді становить майже три мільйони гривень.
Читайте також: Чутно вибухи та гуркіт техніки: як живуть у селі Кортеліси на кордоні із Білоруссю
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром