Ратнівщина: вшанували пам'ять жертв Кортеліської трагедії

23 Вересня 2022, 18:58
Меморіальний комплекс «Жертвам фашизму» 1443
Меморіальний комплекс «Жертвам фашизму»

У селі Кортеліси Ратнівської громади відбувся мітинг-реквієм з нагоди відзначення 80 річниці Кортеліської трагедії.

Захід провели у п’ятницю, 23 вересня, біля підніжжя меморіального комплексу «Жертвам фашизму». Про це повідомляють на сайті Ковельської РДА.

У заході взяли участь заступник голови Волинської обласної ради Григорій Пустовіт, начальник Ковельської районної військової адміністрації Ольга Черен, голова Ковельської районної ради В’ячеслав Шворак, Ратнівський селищний голова Віталій Бірук, депутати обласної, районної, місцевих рад, представники трудових колективів, духовенство, військовослужбовці.

Згадати тисячі невинно знищених українців із Кортеліс прийшли й небайдужі односельці.

Учасники заходу вшанували  світлу пам'ять вбитих нацистами земляків хвилиною мовчання та покладанням квітів до Меморіального комплексу «Жертвам фашизму».

Директор Кортеліського історичного музею Ратнівської селищної ради Микола Михалевич провів для присутніх екскурсію музеєм, розповівши про страшні дні Кортеліської трагедії, бої, які точилися в ті роки.

Довідково:

Село Кортеліси увійшло в історію як символ жорстокості нацистського окупаційного режиму.

22 вересня 1942 року командир третього батальйону 15-го поліцейського полку майор Голлінс видав «Оперативний наказ про знищення сіл». Саме в ньому чітко вказано, що рота «Нюрнберг» має знищити Кортеліси.

23 вересня, у «чорну середу» 1942 року було знищено 715 дворів, розстріляно та закатовано 2875 жителів, з них 1620 дітей. Рано-вранці, каральний загін щільним кільцем оточив село. Місцеві зрадники-поліцаї, яких окупанти зібрали з усіх навколишніх сіл та містечок зганяли на майдан усіх жителів. Приводом було «обговорення важливої постанови». Людей завели у церкву, школу, найближчі хати, серед них були і старі, і жінки, і діти. Тим часом німці підводили групи з кількох чоловік до ям і відкривали по них вогонь з автоматів та кулеметів. Спочатку розстрілювали невеликими групами чоловіків, потім – жінок і дітей. Щоб заглушити крики людей, гітлерівці включали на повну потужність двигуни своїх автомобілів.

Навесні 1943 року біля цього села відділ загону УПА «Помста Полісся» під керівництвом сотника «Вовчака» (Олекса Шум) на шляху Ковель – Рівне ліквідував шефа спецвідділів німецької армії генерала Віктора Лютце – як акт помсти за знищення села Кортеліси.

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
13:43
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром